Hokej Łaziska Górne - Łaziska Leaves - Elektro Łaziska Górne - www.hokej.laziska.pl

           

Strona Główna

Łaziska Leaves

Elektro Łaziska

Lodowisko

Kontakt

 HOKEJ.LAZISKA.PL  

 HISTORIA HOKEJEM PISANA - ODCINEK 9  
Strona Główna


Piękne dzieje łaziskiego hokeja dobiegły końca

Lata świetności łaziskiego hokeja powoli dobiegały końca, pomimo tego, iż w sezonie 1973/74 hokeiści Elektro po raz drugi awansowali do II ligi. Tym razem nie grali w barażach, był to awans z powodu wycofywania się coraz większej ilości drużyn w II lidze. Nasi weszli do II ligi w ostatniej chwili i bez specjalnych przygotowań wystartowali do rozgrywek. Byli w osłabionym składzie, gdyż coraz więcej hokeistów rezygnowało z uprawiania hokeja. Oczywiście efekty nie mogły być inne jak wysokie w większości porażki i tylko jedno zwycięstwo z Chmielnikiem Kędzierzyn 5:4. Rywalami były: Odra Opole, Chmielnik Kędzierzyn, Polonia Sanok. Było to smutne, ale tych rozgrywek już hokeiści naszego klubu nie dokończyli. Decyzja działaczy o wycofaniu zespołu w połowie rundy rewanżowej była słuszna, gdyż nie warto było narażać młodych zawodników na liczne kontuzje, które miały miejsce. Dlatego by być w zgodzie z historią trzeba przypomnieć takie wyniki, które między innymi osiągnęli hokeiści z Łazisk:

Elektro Łaziska Górne - Odra Opole 0:11
Elektro Łaziska Górne - Odra Opole
7:4
Elektro Łaziska Górne - Odra Opole
4:10
Elektro Łaziska Górne - Unia Oświęcim
3:14
Unia Oświęcim -
Elektro Łaziska Górne
16:1
Elektro Łaziska Górne - Jastrzębie
2:17
Elektro Łaziska Górne - Jastrzębie
0:11
Elektro Łaziska Górne - Jastrzębie
1:20

i był to ostatni mecz w drugiej lidze, wprawdzie rekordowo wysoko przegrany, ale historyczny, rozegrany 27 stycznia 1974 roku. Skład w którym występowali w II lidze był następujący:

1. H. Nowak
2. J. Mańka
3. S. Kapol
4. M. Kołodziej
5. R. Bryłka
6. S. Antkowiak
7. S. Pustelnik
8. J. Wożnikowski
9. J. Sambor
10. E. Janiak
11. A. Polok
12. A. Uciecha
13. T. Halski
14. R. Nowak
15. J. Uciecha
16. R. Wacławek
17. A. Banach
18. J. Stachuła
19. A. Miguła

Do rozgrywek w sezonie 1974/75 w III lidze przystąpiły tylko cztery drużyny: Elektro, Górnik Pszów, Piast Cieszyn i Fortuna Wyry. Były to jedne z ostatnich rozgrywek przepro­wadzonych przez Związek w III lidze. W tych kadłubowych rozgrywkach łaziszczanie osiągali krańcowo różne wyniki, albo wysoko przegrywali, albo (gdy grali starsi hokeiści) osiągali zdecydowane zwycięstwa. Przy­kładem były mecze Elektro -Piast 0:5 czy Elektro - Fortuna Wyry 0:5 oraz Elektro - Górnik Pszów 11:3, Elektro - Fortuna 5:3 czy Elektro - Piast 14:3. W tym sezonie najwięcej bra­mek dla Elektro zdobyli T. Hal­ski - 20, J. Wożnikowski - 13 i St. Kapol - l O bramek.

W ostatnich sezonach istnienia hokeja w Łaziskach 1975/76 i 1976/77 występowali jeszcze juniorzy, ale był to już „łabędzi śpiew". Ta „wegetacja" skończyła się w 1977 roku w momencie gdy w Łaziskach powstał klub „Polonia" z połączenia łaziskich klubów: Elektro, Naprzód i Górnik. Dzisiaj niestety po miejscu gdzie przez 25 lat łaziszczanie cieszyli się i rozkoszowali grą swoich pupili - hokeistów Elektro, pozostał smutny widok. W miejscu gdzie przez lata młodzież z Łazisk uprawiała sport jest skup złomu, butelek i szmat. Smutny koniec złotego okresu.

Na koniec chciałbym podziękować tym byłym hokeistom i działaczom, którzy przyczynili się do przypomnienia tej pięk­nej historii hokejem pisanej:

A. Kapol, H. Ratka, F. Filip, St.  Kapol,  St.  Antkowiak, T. WycisłoJ. Roszczyk, M. Łoska, J. Szombara czy Tadeusz Halski, który służył statystyką, wynikami i dużą ilością fotografii. Był on zawsze aktywny, jako zawodnik, działacz i sędzia, bo trzeba wiedzieć, że po upadku hokeja w Łaziskach został on sędzią hokejowym, docierając do szczebla I-ligowego. Ta praca w połączeniu z zaangażowaniem w sekcji piłki ręcznej przyniosła mu w efekcie odznaczenie - Srebrną Odznakę Zasłużonego dla Kultury Fizycznej. Na koniec tych wspomnień, starsi zawodnicy hokeja zastanawiają się, kto z młodych hokeistów zdobył ostatnią bramkę w historii hokeja w Łaziskach dla barw Elektro (w sezonie 1976/77). Tego niestety kroniki nie odnotowały. Jeżeli któryś z tych zawodników pamięta ten fakt, to prosimy o powiadomienie wymienionych powyżej kronikarzy łaziskiego hokeja. Przypominamy również, że pierwszą bramkę w historii zdobył Jerzy Roszczyk.

W ostatnim odcinku przypomnimy jeszcze listę działaczy i hokeistów na przestrzeni lat, którzy zasłużyli się dla barw Elektro Łaziska.

autor artykułu: Jerzy Janecki

Facebook
Twitter
Youtube
Linki
Kontakt
.
.
   ŁAZISKA LEAVES
Dane Drużyny
Skład
Logo
Stroje
Treningi
Mecze
Zdjęcia
.
.

 ELEKTRO ŁAZISKA
Dane Klubu
Historia hokejem pisana
Sezon po sezonie
Herby
Wyniki
Lista Zawodników
Zdjęcia
Polskie Kluby Hokejowe
.
.

 LODOWISKO
Informacje
Dane
Cennik
Wypożyczalnia łyżew
Godziny Otwarcia
Rezerwacja
Stare lodowisko
.
.
.
.
.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HOKEJ ŁAZISKA GÓRNE - www.hokej.laziska.pl
2005