Kontakt

HOKEJ.LAZISKA.PL

HISTORIA HOKEJEM PISANA - ODCINEK 8

Ostatni zryw hokeistów Elektro Łaziska Górne i koniec kariery Ernesta Mendeckiego

Nim przystąpię do opisywania kolejnych sezonów trzeba wspomnieć, iż pod koniec lat 60-tych krótko pracował z drużyną trener J. Przewoźnik. Zastąpił on na tym stanowisku H. Rericha, który z powodu obowiązków osobistych i zawodowych na krótko przerwał pracę trenerską, by później powrócić do pracy z zespołem.

W kolejnym sezonie 1970/71 coraz mniej drużyn startuje w rozgrywkach. Do sezonu w III lidze przystępują oprócz Elektro Łaziska, Silesia Rybnik, Piast Cieszyn, Górnik Jastrzębie, Lechia Mysłowice i Polonia Bytom. Rozgrywki toczyły się systemem 4-rundowym. W tym sezonie tylko Polonia mogła równać się z Elektro i jako jedyna była w stanie urwać punkty łaziszczanom. Pozostali przegrywali z naszymi z kretesem. Przykłady:

10:5

ale pierwsze miejsce zajęli łaziszczanie z 36 punktami na koncie, przy stosunku bramek 183:65!!. W barażach grali z Podhalem Ib N. Targ i Stalą Sanok. Wygrywając u siebie:

Elektro Łaziska Górne - Podhale I b Nowy Targ 5:4 (1:1) (3:3) (1:0)
Elektro Łaziska Górne - Stal Sanok
7:5 (1:2) (5:2) (1:1)

Rewanże:

Podhale I b Nowy Targ - Elektro Łaziska Górne 12:9 (1:3) (6:2) (5:4)
Stal Sanok -
10:6 (-:-) (-:-) (-:-)

Wyjazdy były gorsze w Nowym Targu przegrana 9:12 (3:1, 2:6, 4:5), ale szansę na awans jeszcze były. Ostatni mecz w Sanoku. Po dwóch tercjach prowadzenia 6:2, w ostatniej tercji zaczęły się dziać cuda. Gospodarze „zrobili organizacyjnie" wszystko, by awansować. Nie pozwolili naszym w przerwie naostrzyć łyżew, a sędziowanie było tak skandaliczne, jakiego jeszcze łaziszczanie nie widzieli i w efekcie prawie wygrany mecz przegrali 6:10 tracąc awans na rzecz niegościnnych gospodarzy. Po tym meczu kilku hokeistów z Łazisk z A. Kapciem na czele po prostu się wycofało z uprawiania hokeja, nie mogąc pogodzić się z takimi cudami jakie miały miejsce w tych barażach. Lista strzelców najlepszych w drużynie Elektro po całym sezonie:

Sezon 1971/72 - do rozgrywek obok Elektro wystartowali:

GKS Tychy, Silesia Rybnik, Polonia Bytom, Piast Cieszyn, Chemik Kędzierzyn i Fortuna Wyry jako spadkowicz z II ligi. Koniec rozgrywek i łaziszczanie zajmują drugą lokatę za Polonią Bytom z 38 punktami na koncie i stosunkiem bramek 203:103! Był to rekord łaziszczan w jednym sezonie. Tylko z bytomianami wyszli na minus: w meczach zdobyli tylko 1 punkt, z pozostałymi przeważnie wygrywali wszystkie 4 mecze. A z Fortuną Wyry wygrali po raz pierwszy i to trzykrotnie:

Elektro Łaziska Górne - Fortuna Wyry 11:4 (2:2) (3:0) (6:2)
Fortuna Wyry - Elektro Łaziska Górne 3:8 (2:3) (1:1) (0:4)
- Fortuna Wyry 7:5 (3:1) (0:4) (4:0)
Fortuna Wyry - Elektro Łaziska Górne 5:3 (1:2) (2:0) (2:1)

Były to już ostatnie podrygi zasłużonego klubu z Wyr. Do baraży o wejście do drugiej ligi nasi nie wystartowali. Najlepsi strzelcy sezonu:

Sezon 1972/73 -
oprócz Polonii Bytom, która awansowała do II ligi ten sam skład co sezon poprzedni. Tutaj bezkonkurencyjni już byli hokeiści Górnika Jastrzębie, z którymi nasi przegrali wszystkie cztery mecze. Mimo tego hokeiści Elektro ponownie zajęli w rozgrywkach III ligi drugie miejsce zdobywając 33 punkty przy stosunku bramkowym 159:108. Decyzją zarządu klubu drużynę wycofano jednak z baraży z powodów organizacyjnych. 7. zespołu wycofywało się coraz więcej zawodników, a i pieniędzy było coraz mniej. Jednak już po sezonie nastąpiła reorganizacja II ligi i drużynę Elektro Łaziska dokoptowano do drugiej ligi. Awans - drugi awans w historii laziskiego hokeja do II ligi, tym razem „kuchennymi drzwiami", już tak nie cieszył sympatyków w Łaziskach. Wśród młodzieży trzeba było w przyspieszonym tempie szukać następców tych liderów zespołu, którzy już nie uprawiali hokeja. Czy to się udało - o tym w następnym odcinku.