Hokej Łaziska Górne - Łaziska Leaves - Elektro Łaziska Górne - www.hokej.laziska.pl

           

Strona Główna

Łaziska Leaves

Elektro Łaziska

Lodowisko

Kontakt

 HOKEJ.LAZISKA.PL  

 HISTORIA HOKEJEM PISANA - ODCINEK 5  
Strona Główna


Najlepszy okres hokeistów Elektro

Historzczny sukces, jakim był pierwszy awans do drugiej, ligi , został uczczony w specyficzny sposób przez naszych hokeistów. Jak wspominają starsi  zawodnicy,  wymaszerowali wspólnie z Łazisk ze śpiewem na ustach i w takt akordeonu do...Wyr i tam uczcili ten sukces. Smaczku temu dodaje fakt, że Fortuna Wyry w tym samym terminie nie uzyskała awansu w barażach do pierwszej ligi. Była to jedyna okazja do pokazania wyższości nad zawsze silniejszym rywalem, szczególnie przez byłych hokeistów Fortuny, grających w zespole z Łazisk. Trzeba tu dodać, że pomimo uzyskiwania w II lidze dobrych wyników, to w meczach derbowych z Fortuną Wyry uzyskali tylko jeden jedyny remis 2:2.

Pierwszy sezon w II lidze to od razu - sukces! W bardzo silnej stawce II ligi południowej nasi hokeiści zajęli najwyższe miejsce w historii - miejsce czwarte. Okazali się bardzo groźnym beniaminkiem. Tylko zespoły Fortuny i Górnika Murcki były poza zasięgiem. Zresztą nasi radzili sobie całkiem odważnie i z dobrym skutkiem

Jak już wspominaliśmy, sukcesy hokeistów powodowały duży nabór młodzieży do sekcji. Z każdym sezonem nowi, coraz młodsi hokeiści wchodzili do drużyny seniorów. Duża rywalizacja wśród młodzieży dała również efekt w postaci dużych sukcesach w rozgrywkach juniorów. Ale o tym jak się spisywali młodsi podopieczni Alojzego (Waltera) Kapola i kierownika drużyny Longina Wieczorka (więcej w następnym odcinku). Do składu drużyny , która awansowała do drugiej ligi w następnych sezonach doszli: z Poloni Bytom, były zawodnik Baildonu Katowice - Stanisław Antkowiak, który poślubił Łaziszczanke panią Małgosię; z Silesi Rybnik bramkarz Zygmunt Kania i również bramkarz Jerzy Bańka. Wśród wychowanków ewenementem był Stefan Kapol, który na tyle już dobrze grał w hokeja, iż w wieku 15-16 lat grał w ataku u boku starszego brata Alojzego i trenera Rericha i był to bardzo bramkostrzelny atak. W pierwszym sezonie strzelili wspólnie 48 bramek. Dalsi młodzi, którzy wnosili do gry dużo wigoru i powoli zastępowali starszych hokeistów to St. Pustelnik, T. Halski, J. Woźnikowski, A. Uciecha, S. Majnert, E.Janiak, H. Nowak, A. i J. Kuś, H. Rożek i J. Ucka. Kolejne sezony pokazały, że szkolenie szło w dobrym kierunku, gdyż każdy z tych młodych talentów w przyszłości byt silnym punktem drużyny. Drugi sezon był już gorszy w wykonaniu łaziszczan. Tym razem grano tylko dwurundowo - mecz i rewanż, stąd tak mała liczba meczów. Drużyna Elektro utrzymywała się w II lidze dzięki awansowi w barażach Górnika Murcki do I ligi.

W kolejnych dwóch sezonach również było ciężko. Rywale coraz bardziej się wzmacniali, dochodziły coraz silniejsze drużyny. Nie zawsze mecze mogły być rozgrywane na naturalnym lodowisku w Łaziskach. Nocne wyjazdy na sztuczne lodowiska do Janowa czy Katowic dawały się we znaki. Ale jednego, czego kibice nigdy nie zapomną, to mecze w Łaziskach (tu trudno było komuś wygrać), a także zwycięskie mecze jak z Górnikiem Murcki. Cracovia czy rezerwą Podhala N. Targ lub Polonią Bytom i Odrą Opole na długo pozostają w pamięci, gdyż byty osiągane po niezwykle ciekawych i dramatycznych meczach przy głośnym dopingu 2 - 3 tysięcy kibiców.

Niestety dobiegła końca przygoda z II ligą. W meczach barażowych z naszpikowaną zawodnikami ligowymi rezerwą Podhala Nowy Targ nasi nie mieli szans. Pożegnali się w marcu 1966 roku z przygodą II-go ligową, ale nikt nie żałował. Przez te cztery lata do Łazisk przyjeżdżały znane drużyny. Kibice zobaczyli kawał dobrego hokeja, a zagrania poszczególnych naszych hokeistów do dzisiaj wspominają starsi kibice. Działacze, podobnie jak zawodnicy, nie załamali rąk i od nowa starali się powalczyć o powrót do II ligi. Czy im się powiodło? O tym w następnym odcinku.

Od lewej stoją: T. Halski, S. Antkowiak, E. Janiak, A. Uciecha, S. Majnert. A. Kapol. H. Rerlch.E. Mendecki, J. Uciecha, J. Kuś. Klęczą: H. Rożek, H. Nowak, Z. Kania

od autora:
Po wydrukowaniu pierwszych odcinków historii hokeja dochodzą głosy, iż tego czy innego zdarzenia nie opisaliśmy, albo pominęliśmy któreś nazwisko. Zaręczamy, że ewentualne braki w szczegółach wynikają z tego powodu, iż nie zachowało się wiele materiałów opisowych, a i pamięć ludzka jest zawodna. W imieniu autorów tych wspomnień, wyjaśnienia te podałem w pierwszym odcinku, który ukazał się krótko przed świętami w grudniu (jednak nie każdy podobno mógł ten numer Kroniki kupić, gdyż nakład został wy sprzedany). Mimo tego mamy nadzieję, że opis historyczny o hokeiu dostarczy czytelnikom dużo wiedzy sprzed lat i nie wypaczy obrazu istnienia łaziskiego hokeja.

autor artykułu: Jerzy Janecki

Facebook
Twitter
Youtube
Linki
Kontakt
.
.
   ŁAZISKA LEAVES
Dane Drużyny
Skład
Logo
Stroje
Treningi
Mecze
Zdjęcia
.
.

 ELEKTRO ŁAZISKA
Dane Klubu
Historia hokejem pisana
Sezon po sezonie
Herby
Wyniki
Lista Zawodników
Zdjęcia
Polskie Kluby Hokejowe
.
.

 LODOWISKO
Informacje
Dane
Cennik
Wypożyczalnia łyżew
Godziny Otwarcia
Rezerwacja
Stare lodowisko
.
.
.
.
.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HOKEJ ŁAZISKA GÓRNE - www.hokej.laziska.pl
2005