Hokej Łaziska Górne - Łaziska Leaves - Elektro Łaziska Górne - www.hokej.laziska.pl

           

Strona Główna

Łaziska Leaves

Elektro Łaziska

Lodowisko

Kontakt

 HOKEJ.LAZISKA.PL  

 HISTORIA HOKEJEM PISANA - ODCINEK 4  
Strona Główna


Krok po kroku do II ligi

Hokeiści „Elektro" Łaziska zadomowili się na dobre w rozgryw­kach III-cio ligowych. Rozpoczęli w 1957 roku od szóstego miejsca, by w następnym sezonie powtórzyć to osiągnięcie. Nie byty to wysokie lokaty, ale jak przystało na beniaminka grali ambitnie i nie groził im spadek. Jednak praca trenera H. Rericha i działaczy z kierownikiem drużyny P. Tudzierzem na czele dawała powoli efekty w postaci awansu drużyny coraz wyżej w hierarchii tabeli III ligi. Na przykład w sezonie 1959/60 zajmowali już czwartą lokatę za Gwardią Katowice, Lechią Mysłowice i Górnikiem Murcki. W następnym sezonie kończyli rozgrywki już na trzecim miejscu za Gwardią Katowice i Górnikiem Murcki. Zespól stał się już postrachem dla każdego rywala w tej klasie rozgrywek. Nadzieje kibiców zostały mocno rozbudzone i wszyscy liczyli na awans do II ligi w następnych sezonach. Zainteresowanie hokejem w Łaziskach procentowało tym, że coraz więcej młodych chłopców uprawiało tę dyscyplinę i w konsekwencji coraz więcej młodzieży awansowało w następnych sezonach do pierwszej drużyny seniorów. Atmosfera w drużynie powoli procentowała. Działacze przed sezonem 1961/62 zorganizowali drużynie obóz. Trener H. Rerich szkolił spokojnie, ale konsekwentnie i szlifował łaziskie hokejowe talenty.

Mistrz Śląska - Elektro Łaziska, tradycyjne palenie kapelusza kierownika drużyny P. Tudzierza po zwycięskim meczu z Lechia Mysłowice na Torkacie.


Do kolejnych rozgrywek łaziszczanie przystąpili w towarzystwie m.in; Odry Opole, Zagłębia Sosnowiec czy Piasta Cieszyn. Konkurencja była więc silna, ale od początku tych rozgrywek faworytem została drużyna „Elektro" Łaziska. Bardzo liczna widownia oglądała wspaniałe mecze, zacięte i obfitujące w dużą ilość bramek. Z reguły byty to mecze zwycięskie. Do tego stopnia kibice utożsamiali się z drużyną, że w okresie odwilży, gdy zespół musiał rozgrywać mecze na katowickim Torkacie, nawet późną porą towarzyszyła im grupa kilkuset kibiców z Łazisk. Wiernym sympatykom hokeiści odpłacili się zdobyciem mistrzostwa III ligi i awansem do baraży o wejście do II ligi. Tak, wtedy nie było łatwo, samo mistrzostwo nie dawało awansu. Trzeba było rozgrywać niejako kolejne rozgrywki w tym samym sezonie, by wykazać wyższość nad rywalami z innych regionalnych trzecich lig.

Tak więc, ku nieopisanej radości kibiców hokeiści przedłużyli sezon, grając w barażach, które odbyły się na przełomie lutego i marca 1962 roku w Katowicach. Baraże były rozgrywane dwustopniowo.
 
Najpierw:
Elektro Łaziska Górne - Piast Cieszyn 7:3
Elektro Łaziska Górne
- KTH Krynica 4:2
Elektro Łaziska Górne
- Polonia Bytom
1:2

Wraz z Polonią Bytom łaziszczanie awansowali do rozgrywek finałowych, które odbyły się w marcu 1962 r. w Opolu i drugi finał w Krakowie.
Oto historyczne wyniki finałów, kiedy to w krótkiej, dziesięcioletniej historii istnienia Elektro, hokeiści z Łazisk zdołali awansować z „B" klasy, poprzez „A" klasę i III-cią ligę do II ligi! Było to prawdziwe święto hokejowe kibiców i sportowców społeczności łaziskiej.

Elektro Łaziska Górne - Odra Opole 14:4
Odra Opole - Piast Cieszyn 5:6
Elektro Łaziska Górne 
- Piast Cieszyn 4:6
Podhale I b Nowy Targ wycofało się z baraży

Ostateczna kolejność:
1. Piast Cieszyn
2. Elektro Łaziska Górne
3.
Odra Opole

Z Opola łaziszczanie przywieźli II ligę. W zespole tym grali m.in. E. Mendecki, A. Kapol, S. Kapol, R. Bartniczek, J. Danielczyk, T. Halski, E. Sikora, H. Ratka, H. Otremba, R. Król, J. Pająk, B. i F. Filipowie, J. Uciecha, H. Rerich. Trenerem jak już wspomnieliśmy był Henryk Rerich, który stworzył znakomity zespół. Kierownikiem drużyny był Paweł Tudzierz. Trener stworzył zespół, a ówcześni działacze stworzyli atmosferę w klubie, co zaowocowało znakomitą grą i awansem aż do II ligi! Tak więc poprzeczka została podniesiona wysoko. Na jak długo, o tym w kolejnym odcinku.
 

Na zdjęciu z prawej: Henryk Rerich, trener i zawodnik Elektro Łaziska
Na zdjęciu poniżej: niezapomniany kierownik drużyny Paweł Tudzież na grzybobraniu

autor artykułu: Jerzy Janecki

Facebook
Twitter
Youtube
Linki
Kontakt
.
.
   ŁAZISKA LEAVES
Dane Drużyny
Skład
Logo
Stroje
Treningi
Mecze
Zdjęcia
.
.

 ELEKTRO ŁAZISKA
Dane Klubu
Historia hokejem pisana
Sezon po sezonie
Herby
Wyniki
Lista Zawodników
Zdjęcia
Polskie Kluby Hokejowe
.
.

 LODOWISKO
Informacje
Dane
Cennik
Wypożyczalnia łyżew
Godziny Otwarcia
Rezerwacja
Stare lodowisko
.
.
.
.
.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HOKEJ ŁAZISKA GÓRNE - www.hokej.laziska.pl
2005