Hokej Łaziska Górne - Łaziska Leaves - Elektro Łaziska Górne - www.hokej.laziska.pl

           

Strona Główna

Łaziska Leaves

Elektro Łaziska

Lodowisko

Kontakt

 HOKEJ.LAZISKA.PL  

 HISTORIA HOKEJEM PISANA - ODCINEK 1  
Strona Główna


Narodziny hokeja w Łaziskach Górnych

Na wstępie tych wspomnień przedstawiamy kilka słów od autorów, którzy dużym wysiłkiem odtworzyli tę historię hokejem pisaną. Henryk Ratka i Alojzy „Walter" Kapol dedykują ją potomnym by wiedzieli, że przez 25 lat istniała taka sekcja sportowa i przysparzała splendoru naszemu miastu. „Na wstępie przepraszamy tych wszystkich, których pominęliśmy czy zdarzenia, których mimo woli Henryka Ratka i Alojzy "Walter" Kapol nie przedstawiliśmy, ale niestety dużo materiałów źródłowych już się nie zachowało. W niektórych przypadkach musieliśmy się posługiwać wspomnieniami zawodników i działaczy, a jak wiadomo pamięć ludzka jest zawodna".

W 1952 roku powstał pomysł budowy lodowiska, które to miało się mieścić za czerwoną hałdą. Jednak władze gminy zezwolenie na budowę w miejscu likwidowanej hałdy przy szybie „Bolko" (ulica Chopina). Pierwsze zebranie organizacyjne w składzie. Nawrot, A. Nogły, J. Pacha, A. Muszer i T.Wycisło odbyło się w baraku koło zakładów chemicznych „Erg". W tym samym roku przystąpiono z dużym zapałem i entuzjazmem do budowy oczekiwanego lodowiska. Przy budowie pomagali pracownicy Elektrowni, Kopalni "Bolesław Śmiały" oraz emeryci i młodzież szkół podstawowych nr 1 i 2, którzy dotychczas ślizgali się i grali „prawdziwe mecze" na zamarzniętych stawach: na „Paszoku", „Szustroku" czy na „Klycie". Spontaniczna społeczna praca dała efekty. W 1953 roku oddano do użytku upragnione lodowisko naturalne, a otwarciu towarzyszyło szereg imprez. Pokazy jazdy figurowej zawodników „Stali" Katowice oraz Łaziszczanek p. Chruszcz i p. Mendeckiej. Głównym punktem otwarcia był mecz hokejowej pomiędzy „Unią" Wyry, a „Ogniwem" Cieszyn. Te sportowe święta w Łaziskach zgromadziło na trybunach blisko trzy tysiące widzów z władzami Gminy włącznie. Na przełomie 1952/53 roku stworzono już szkielet drużyny składający się z chłopców umiejących jeździć na łyżwach no i trzymać kij w ręce. Umiejętności te nabyli właśnie grając i trenując na wyżej wymienionych stawach. Oczywiście do klubu zgłaszali się ze swoim sprzętem zrobionym przez siebie. Trenowali niezwykle pilnie, a gdy zobaczyli prawdziwy sprzęt (15 kompletów) to dopiero rozpoczęła się rywalizacja o dostanie się do składu pierwszej, historycznej drużyny w Łaziskach Górnych. Ówczesne kierownictwo drużyny w osobach: A. Nogłego i P. Nawrota wyselekcjonowało najlepszych wśród licznej grupy trenujących.

Oto Pierwszy skład:

Bramkarze:
1. Marceli Kostka
2. Bogdan Muszer
Zawodnicy w polu:
1. Józef Szombara
2. Zygmunt RoszczyK
3. Jerzy Roszczyk
4. Augustyn Mendecki
5. Ernest Mendecki
6. Zygmunt Pająk
7. Longin Pająk
8. Izydor Suchoń
9. Józef Suchoń
10. Roman Bartnioczek
11. Tadeusz Wycisło
12. Masksymilian
13. Jarek Musioł
14. Huber Muisoł

Jak widzimy od początku tradycja stało się, że hokeiści trenowali i grali rodzinnie i tak było już do ostatnich lat hokeja w Łaziskach. O rodzinnym graniu i rodzinnej atmosferze w klubie oraz o pierwszych występach dowiecie się w następnym numerze "Kroniki".


Henryk Ratka i Alojzy "Walter" Kapol
 

Łaziska Górne 27.12.1953 r. Na zdjęciu od lewej stoją:
K. Fajkis, A. Mendecki, L. Pająk, E. Mendecki, T. Wycisło, J. Suchoń, J. Szombara, P. Nawrót - kierownik drużyny. Klęczą: Z. Roszczyk, J. Roszczyk, M. Loska. Z. Pająk, R. Bartniczek.

autor artykułu: Jerzy Janecki

Facebook
Twitter
Youtube
Linki
Kontakt
.
.
   ŁAZISKA LEAVES
Dane Drużyny
Skład
Logo
Stroje
Treningi
Mecze
Zdjęcia
.
.

 ELEKTRO ŁAZISKA
Dane Klubu
Historia hokejem pisana
Sezon po sezonie
Herby
Wyniki
Lista Zawodników
Zdjęcia
Polskie Kluby Hokejowe
.
.

 LODOWISKO
Informacje
Dane
Cennik
Wypożyczalnia łyżew
Godziny Otwarcia
Rezerwacja
Stare lodowisko
.
.
.
.
.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HOKEJ ŁAZISKA GÓRNE - www.hokej.laziska.pl
2005